GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER

MANAVGAT ŞELALESİ

manavgat şelalesiManavgat ilçesinin yaklaşık 3 km batısında yer almaktadır. Şelalenin hemen yanı başında doğa ile iç içe piknik yapılabilir ve çevresindeki lokantalarda taptaze balık yenebilir. Kent gürültüsünden uzak bir köşede doğayla bütünleşmek için ideal bir yerdir. Manavgat'tan kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
Otelimize yaklaşık 15 km uzaklıkta olan şelale toplu taşıma araçları ve özel vasıta ile kolaylıkla

ulaşılabilir.


OYMAPINAR BARAJI

oyma pınar barajıTürkiye'nin en büyük 3. barajı olan Oymapınar Barajı Manavgat çayı üzerinde kurulmuştur. Yılda 1,2 milyar kw/saat enerji üretilmektedir. Toros dağlarının muhteşem manzarası eşliğinde doğanın güzelliklerini burada düzenlenen bot turları ile keyfine varabilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşleri ile de buranın güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Otelimize yaklaşık 40 km mesafede bulunan baraj özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


YEŞİL KANYON

yeşil kanyonDoğanın kalbine nefes kesen bir yolculuk demektir. Günlük hayatın stresinden kurtulup yeniden doğmuş kadar rahatlamanın en iyi yolu doğayla baş başa bir gezi yapmaktır. Bırakın Yeşil Kanyon büyüleyici atmosferiyle ruhunuzu sarsın. Doğayı ve vahşi yaşamı bu eşsiz yerde keşfederken muhteşem yeşilin tadını çıkarın.

Otelimize yaklaşık 45 km mesafede bulunan kanyon özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


KÖPRÜLÜ KANYON

köprülü kanyonKöprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat'tan yaklaşık 60 km uzaklıkta olup Antalya'nın yaklaşık 40 km kuzeydoğusundan ayrılan Taşağıl ve Beşkonak'a giden 40 km'lik karayolu ile ulaşılır ve Toros Dağları'nın eteklerinde yer alır. Milli Parkın alanı 37.000 hektardır. Parkın doğusunda yer alan Dipoyraz Dağı 2980 m yüksekliğinde olup, yamaçları ormanlarla kaplıdır.

Köprü çayı, Bolaşan Köyü ile Beşkonak arasında 120 km uzunluğunda ve 100 m derinliğinde sedir ormanlarıyla kaplı olan vadiler ve kanyonlar arasında yer alır. Park içinde bulunan nehir vadisi 14 km uzunluğunda, yer yer 400 m yükseklikte dik duvarlı bir kanyon şeklindedir.


Kanyon bitiminden sonra çay, etrafı yeşilliklerle kaplı geniş bir yataktan akmaktadır. Köprüçay nehri, Türkiye'nin en güzel tabii rekreasyon alanlarından biridir. Bunun yanı sıra nehrin batısındaki dağlık arazide bulunan tarihi Selge şehri, nehir kenarındaki kaleler ve su kemerleri, Roma devrine ait köprüler ve tarihi yollar gibi pek çok arkeolojik kaynaklar Köprülü Kanyon Milli Parkı’nı görülmeye değer yerlerden biri yapmaktadır. Keyifli bir rafting turu sonrası sayısız lokantalarda taze balıkların lezzetine varabilirsiniz. Otelimize yaklaşık 55 km mesafede bulunan kanyon özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


SİDE ANTİK KENT


sideYarım ada şeklinde olan ‘’Side’’ Anadolu dilinde "Nar" anlamına gelmek olup, bereketi simgelemektedir. Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan Side'nin İ.Ö.VII yy'dan önce kurulduğu söylenmektedir.
Bu bölgede muhakkak görülmesi gereken yer olan Side Antik Kent’te tarihi dükkânların, evlerin, hamamların, agoraların, çeşmelerin ve portiklerin (galeriler) kalıntıları yer almaktadır.

İmparator Vespasian’a jest olarak yapılan Vespasian çeşmesinin yer aldığı tek kemerli anıtsal kapıdan geçerek ihtişamlı tiyatroya ulaşılmaktadır. 20.000 kişilik tiyatro diğer Roma tiyatroları gibi dağ yamacına değil, kemerli mekânlar üzerine kurulmuştur.

Otelimize yaklaşık 12 km mesafede Side Antik Limanında yer almakta olup, toplu taşıma araçları ve özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


APOLLON TAPINAĞI

apollo tapınağıGüneşin oğlu Apollon’a adanmış olan tapınak Side Antik Limanı’nın sütunlu caddesinin sonundaki meydanda yer almaktadır. Side’nin en önemli simgesi olan tapınakta en güzel ve en ihtişamlı gün doğumunun ve gün batımının yaşandığı yer olarak anlatılmaktadır. Otelimize yaklaşık 12 km mesafede Side Antik Limanında yer almakta olup, toplu taşıma araçları ve özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


SELEUKELA

seleukelaManavgat'tan kuzeybatı yönünde Toroslara doğru gidildiğinde 12 km sonra Şıhlar köyü içinde Seleukeia antik kenti kalıntılarına ulaşılır. Şıhlar Köyü'nün 4 km kuzeydoğusunda ve yaya olarak da bir saat uzaklıkta bulunan bu antik kent Selevkoslar tarafından kurulmuştur.

M.Ö.300'lerde korunma amaçlı Akropol kent olarak bir tepe üzerine kurulmuş olan kent, dik yamaçlı ve derin vadili coğrafisi ile tüm ovayı ve denizi gözler önüne serer. Kent alanı içinde tarıma elverişli bir arazinin bulunması, etrafının sularla iyi desteklenmiş olması ve bulunduğu yerden herhangi bir ticaret yolunun geçmişi bu tezi doğrulamaktadır. Kentin gelişmişliğinin göstergesi olarak iki katlı agorası, bazilikası, sarnıç ve kanalizasyon sistemi sayılabilir. Kent kazıları sırasında çıkarılan mozaikler bugün Antalya müzesinde sergilenmektedir.
Otelimize yaklaşık 45 km mesafede bulunan tarihi mekân özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


SELGE

selgeTorosların güney yamacında, Köprüçayı yakınlarında, denizden 950 m. yükseklikte kurulmuş olan Selge, antik bir Pisidya Dağ Kentidir. Selge'ye, köprülü kanyondan sonra dik ve virajlı, 4 km'lik bir yoldan gidilir. Selge'ye giden yol,doğa güzelliği yönünden çok zengin olan Köprülü Kanyon içinden geçer. Yol üzerinde; Ürgüp ve Göreme'deki peri bacalarına benzeyen ve bütün dağ yamacını kaplayan oyuntulu kayalar mevcuttur. Kuzeydeki 5 kapılı ve 45 basamaklı tiyatrosu önemli ve en iyi korunmuş olan anıtıdır. Kayalığa oyulmuş tiyatronun güneyinde stadyum ile gymnasium, batısında tavanı kartal motifleriyle süslü İon tipindeki tapınak göze çarpar. Stadiumun güneyinde çeşme ve agora bulunmaktadır. Kentin güneybatısında uzanan surların kuzeyinde Artemis ve Zeus tapınakları yan yanadır. Bu tapınakların batısında su sarnıçları, kuzeyinde ise lahitleri ve süslü mezar anıtları ile nekropol yer almaktadır. Kent işlek yollardan uzak tepeler üzerinde olduğu için yıkılmamıştır.

Otelimize yaklaşık 75 km mesafede bulunan tarihi mekân özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


ASPENDOS

aspendosManavgat'a 44 km mesafede 2. Yüzyılda inşa edilen Aspendos Tiyatrosu 17.000 kişilik olup, günümüz de ayakta kalmış ve en iyi korunmuş amfi tiyatrodur. Yörede yaşayan Xenon adlı bir gencin yarattığı mükemmel akustiğin sırrı hala çözümlenememiştir. 13. yüzyılda Selçuklar yapıyı kervansaray olarak kullanmış ve tipik Selçuklu mimarisi tarzında bir kemerle yapının kuzey tarafını sağlamlaştırmışlardır.
Geçmişi I.Ö. V. yüzyıla kadar uzanır. I.S. II. yüzyılda yapılan Aspendos tiyatrosu Selçukluklar devrinde kervansaray olarak kullanılmış ve zaman zaman onarılmıştır. Sahnesi ile birlikte günümüze değin en iyi şekilde korunabilmiş nadir tiyatrolardandır. Günümüzde çeşitli konser, şenlik, festival ve yağlı güreşlerde kullanılmaktadır. Aspendos'da diğer yapıların yanı sıra Agora, Bazilika, Nymphaeum ve 15 km uzunluğunda kemerli suyolları görülmeye değer yapılardır.

Otelimize yaklaşık 25 km mesafede bulunan tarihi mekân özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


PERGE

pergeBir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. Şehirdeki akropolisin Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir. Helenistik dönem boyunca şehir eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılmaktadır. Burada mağaralara ve yerleşimlere rastlanmaktadır. Mağaralar içerisinde en tanınmış olanı Karain Mağarası, Karainin komşusu olan Öküzini Mağarası, Beldibi, Belbaşı kaya sığınakları ve Bademağacı bölgedeki en tanınmış tarihöncesi yerleşim alanlarıdır.
Otelimize yaklaşık 50 km mesafede bulunan tarihi mekân özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.


SİDE MÜZESİ

side müzesiRoma Devrine ait agoranın karşısında bulunan, M.S 5-6.yüzyıldan kalma antik agoranın hamamı 1960/61 yıllarında restore edilerek müze haline getirilmiştir.

Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü 1947-1967 yılları arasında Side antik kentinde yapılan kazılarda, çıkarılan buluntulardır.
Müze'ye doğu yönünde bir kapıyla girilir.

Daha sonra tabanı taşlarla kaplı ve hamamın ikinci tepidariumu olduğu anlaşılan bir avludan geçilerek büyük bir bahçeye çıkılmaktadır. Bu avlunun etrafında ve bahçenin içinde Side'de yapılan kazılarda bulunan Hellenistik, Roma ve Bizans Devrinden lahitler, sütunlar, büstler, torsolar, yazıtlar, heykeller, heykel kaideleri, sütun başlıkları, frizler, rölyefler ve steller görülmektedir. Tabanı mermer parçaları ile kaplı olan bu avluların içindeki en önemli eser, avlunun kuzey duvarında görülen denizler tanrısı Poseido‘nun mitolojik öykülerinin yer aldığı friz serisidir. Burada tanrı ve tanrıçaların doğayla olan ilişkileri tasvir edilmektedir.

Otelimize yaklaşık 12 km mesafede Side Antik Kent’te yer almakta olup, toplu taşıma araçları ve özel vasıta ile kolaylıkla ulaşılabilir.

copy-right